Prečítajte si, aký chutný a voňavý čaj pripravíme z medovky lekárskej (Melissa officinalis), z ktorého sa dobre spí, pominú stresy, ukľudní sa nám trávenie.
Zbierame celu vňať medovky, keď začína kvitnúť. Zber uskutočňujeme iba za teplého slnečného počasia, v chladnom alebo daždivom počasí sa nám okamžite pri sušení zaparí a znehodnotí. Sušíme ju v tenkých vrstvách v slabom prievane.
Ak je priaznivý rok, zberáme ju 2-3 krát za sezónu, po zbere totiž vždy znovu dorastie.
Liečivé účinky medovky:
Príprava medovkového čaju:
Autorom všetkých textov, fotografií, vídeí a perokresieb na tejto lokalite je dr.Ondrej Chreňo. Neoprávnená distribúcia akéhokoľvek textu alebo obrazového materiálu je chránená autorským zákonom.
Bylinné kúry s obsahom medovky:
(pre bližšie informácie kliknite na kúru)
- Prírodná kúra na zápalové ochorenia čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída)
- Prírodná kúra na liečbu dny
- Bylinná kúra na ochorenia dýchacích ciest
- Prírodná kúra na posilnenie imunity
- Bylinná kúra na zlepšenie trávenia
- Bylinná kúra na zlepšenie stavu pri celiakii
- Bylinná kúra na podráždený pankreas (zápal pankreasu
- Kúra na regeneráciu ciev, posilnenie krvného obehu a činnosti srdca, na úpravu tlaku
- Prírodná kúra na liečbu ekzému
- Prírodná kúra na regeneráciu pečene
- Prírodná kúra na regeneráciu organizmu pri žltačkách
- Prírodná kúra na regeneráciu organizmu pri mononukleóze
- Prírodná kúra na nervové a psychické poruchy
- Bylinná kúra na potlačenie problémov v klimaktériu
- Bylinná kúra na zápaly prínosových dutín
- Červenokamenská bylinná, detoxikačná očistná kúra
- Prírodná kúra na liečbu poúrazových stavov, pohybového ústrojenstva a chrbtice
- Bylinná kúra na liečbu kŕčových žíl a vredov predkolenia
- Bylinná kúra na liečbu hemoroidov
Spýtajte sa, ako vyzdravieť:
Medovka lekárska (Melissa officinalis) pochádza z oblasti Stredomoria, v našej prírode sa bežne nevyskytuje. Dobre sa jej darí v záhradách, vytvára celé veľké trsy s pevným koreňovým systémom. Rozmnožovať ju môžeme delením trsov alebo dobre klíčiacimi semenami. Vyžaduje veľa slnka a netreba ju príliš polievať, vydrží aj dlhé obdobie sucha.
Ak je priaznivý rok, zberáme ju 2-3 krát za sezónu, po zbere totiž vždy znovu dorastie.
Liečivé účinky medovky:
Medovka má veľa liečivých účinkov, najviac však upokojuje nervy a trávenie. Čaj pripravený z medovky je veľmi príjemný, má citrónovú vôňu, musíme však získať kvalitne vysušenú medovku, pretože pri sušení sa ľahko zaparuje. Ak sme podráždení, stresovaní, prepracovaní, nemôžeme spať, zle nám trávi, vtedy si treba pripraviť čaj z medovky a pomaly ho popíjať. Ak vypijeme pred spaním medovkový čaj, budeme dobre spať a budeme mať pekné sny.
Čaj užívame aj pri epilepsii, nervových poruchách, zápaloch nervov, pri migrénach, pri problémoch počas klimaktéria.
Medovka má aj protivírusový účinok, pomáha preto pri všetkých vírusových ochoreniach, najmä pri chrípke, nádche a pri herpese.
Medovkový čaj je výborný aj na trávenie. Odstraňuje pocity ťažoby, kŕče, plynatosť, lieči zápaly v tráviacom systéme, pomáha pri črevných a žalúdočných kolikách, tiež pri nevoľnosti počas tehotenstva.
Príprava medovkového čaju:
Čaj z medovky pijeme 2-3 krát denne, môžeme ho však popíjať aj celý deň. Kopcovitú polievkovú lyžicu usušenej posekanej medovky zalejeme 0,5 litrom vrelej vody, necháme vylúhovať pod pokličkou 15 minút, po precedení pomaly popíjame nalačno. Môžeme pridať aj trochu medu.
Karmelitánske kvapky z medovky:
Karmelitánske kvapky z medovky:
Z medovky môžeme pripraviť karmelitánske kvapky, ktoré majú rovnaké účinky ako medovkový čaj. Používame ich najmä pri nespavosti, nervozite, strese, srdcových neurózach, prepracovanosti, teda vždy vtedy ak potrebujeme nervy utíšiť a upokojiť.
Recepty na prípravu karmelitánskych kvapiek majú rôzne obmeny, uvádzam jeden z nich:
Do jedného litra 40% konzumného liehu (alebo do vodky) nasypeme (natlačíme) 200 gramov usušenej medovky alebo 500 gramov čerstvej medovky, 20 gramov očistenej postrúhanej citrónovej kôry, 10 gramov mletej škorice, 10 gramov mletého muškátového orecha. Fľašu necháme stáť na tmavom mieste a občas ju pretrepeme. Najskôr po dvoch týždňoch obsah prefiltrujeme cez čisté plátno a kvapky odložíme do komory. Z karmelitánskych kvapiek užívame 2-3x denne 20 - 50 kvapiek (50 kvapiek je približne čajová lyžička) v závislosti od veku a povahy ochorenia.